Witajcie Kochani Uczniowie!

Jako rozgrzewkę językową proponuję dziś PRZYSŁOWIA .

Mówi się, że przysłowia są mądrością narodu. Najczęściej są przestrogami, nakazami, zakazami i pouczeniami. Wiele angielskich przysłów ma swoje polskie odpowiedniki, a obserwowanie, jak w różnych kulturach wyrażana jest ta sama myśl, jest fascynujące.

Proverbs and sayings of the month: April, 2020

Time fleeth away without delay.

Time fleeth away without delay dosłownie znaczy: “Czas ucieka bez opóźnienia”. Oznacza to, że czasu nie można spowolnić ani zatrzymać.Zauważcie, że FLEETH to stara forma czasownika FLEE ( uciekać ).

Time and tide wait for no man.

Time and tide wait for no man znaczy dosłownie „Czas i fala na nikogo nie czekają”.

Lost time is never found again.

Lost time is never found again, czyli “Stracony czas już nigdy nie powróci”, więc lepiej go nie marnować.

A stitch in time saves nine.

A stitch in time saves nine dosłownie znaczy “Jeden szew (zrobiony) w odpowiednim czasie zaoszczędzi (zrobienia) dziewięciu”. Oznacza to, że jeśli naprawimy jakiś błąd we właściwym momencie, to unikniemy dalszych kłopotów w przyszłości.

There is no time like the present.

There is no time like the present oznacza, że należy działać od razu i niczego nie odkładać na lepsze czasy, które mogą nigdy nie nadejść.

Tyle tytułem rozgrzewki, a teraz temat zasadniczy: PASSIVE AND PERSONAL PASSIVE

Czy znacie tę strukturę gramatyczną?
Zachęcam Was do przypomnienia wiadomości o stronie biernej, tak powszechnie używanej w jęz. angielskim. Także, zapraszam do zapoznania się i ćwiczenia nowej ( dla niektórych z Was) odmiany tej struktury gramatycznej. Jest to bardzo ciekawa "osobowa" forma STRONY BIERNEJ, tzw.PERSONAL PASSIVE, w języku polskim nie zawsze możliwa do przetłumaczenia, w angielskim bardzo popularna.
Proszę , zapoznajcie się ze szczegółami stosowania w/w struktury.

Dla uczniów klas 7 i 8 załączam kolejny zestaw egzaminacyjny.

Życzę Wszystkim zdrowia i optymizmu!

Elżbieta Raczyńska