Młodzieżowy Dom Kultury im. Heleny Salskiej w Pabianicach

95-200 Pabianice, ul. Pułaskiego 38
tel./fax. 42 215-20-93
e-mail: mdk@poczta.konsys.pl

Witajcie Kochani!

Dzisiaj proponuję lekcję rytmiki, która przybliży Wam temat WARTOŚCI RYTMICZNE. Zagadnienie to pojawi się w szkole wiele razy, dlatego jeśli teraz macie trochę czasu to zachęcam do zabawy i nauki.

Na początku oczywiście piosenka na powitanie i krótka rozgrzewka. Pamiętacie dobrze jak brzmią dźwięki wysokie i niskie. Kiedy usłyszycie w trakcie rozgrzewki niski dźwięk ukucnijcie, jeśli wysoki stańcie wysoko na paluszkach.

Pora poznać wartości nut:

CAŁA NUTA, PÓŁNUTA, ĆWIERĆNUTA, ÓSEMKA I SZESTNASTKA.

Podczas oglądania lekcji zobaczycie jak te nutki wyglądają. Spróbujcie sami narysować je na kartce. Potem spróbujcie poruszać się odpowiednio: całymi nutami ( bardzo wolno), półnutami ( 2 razy szybciej), ćwierćnutami (maszerujcie), ósemkami (lekki bieg) i szestnastkami (szybki bieg). Zabawę powtórzcie kilka razy, aby utrwalić poznane wartości nutek.

Jeśli nutki są opanowane, czas na PAUZY, czyli „przerwę” w muzyce. Znaki te również mają różne wartości i wygląd. Mogą być dłuższe i krótsze. Spróbujcie narysować pauzy, wzorując się na planszach pokazanych na filmie. A teraz czas na Waszą ulubioną zabawę czyli „Posągi”. Na filmie zabawa nazywa się „Figurki”- zatrzymanie ruchu ciała na przerwę w muzyce.

Na koniec piosenka, którą będziecie śpiewać coraz szybciej „ Małe wygibasy”.

Mam nadzieję, że udało się Wam zaprzyjaźnić z różnymi wartościami nut, dlatego proponuję zabawę do wyklaskania. Wysłuchajcie kilka motywów rytmicznych, a potem powtórzcie. klaszcząc w ręce i patrząc na zmieniające się nutki. Pamiętajcie, że trening czyni mistrza.

Jak zawsze życzę wesołej zabawy.